Digita alkaa kampittaa PlusTV:tä

Sivustoa
		sponsoroi SatShop.fi

ankkanator

Tuki-jäsen
Tuki-jäsen
Sijainti
saimaa
Digita alkaa kampittaa PlusTV:tä

Digitan emoyhtiö on perustanut Suomeen maksu-tv –operaattorin. Operaattoria johtaa PlusTV:n perustaja ja entinen vetäjä Vesa Mars.

Jakeluyhtiö Digitan omistava TDF-ryhmä on perustanut Suomeen uuden television viihdepalveluja tarjoavan palveluoperaattorin.

TDF Entertainment aikoo tuoda maksutelevisiopalvelunsa markkinoille ensi keväänä. Samoilla markkinoilla vaikuttaa nykyisin Suomessa vain PlusTV. Canal Digital on vetäytynyt maksu-tv-markkinoilta.

TDF Entertainmentin toimitusjohtajaksi on nimitetty entinen PlusTV:n vetäjä ja perustaja Vesa Mars. Hän on lisäksi uuden yrityksen pienosakas. Mars omistaa TDF Entertainmentista 2,5 prosenttia.


Vesa Mars vaikutti neljä vuotta PlusTV:n johdossa. Hän myi yhtiön ruotsalaisille vuosi sitten. Ennen PlusTV:tä Mars vaikutti A-lehtien ja Suomen Telian johdossa.

– Uusia ajatuksia on tullut hyväksi osoittautuneeseen konseptiin, Mars sanoo.


Marsin uusi yritys aikoo ryhtyä tarjoamaan perinteistä maksu-tv –operointia. Yritys aikoo myydä kuluttajille maksullisia tv-lähetyksiä.

– Sen lisäksi kiinnostavat uudenlaiset mahdollisuudet, kuten tilausvideo, laajakaista ja teräväpiirto.

TDF Entertainment istuu Marsin mukaan hyvin Digitan emoyhtiön strategiaan. Se on hakenut laajempaa roolia tv-palveluissa ja pääsee nyt uuden palveluoperaattorin avulla kuluttajabisnekseen.


lähde:
http://www.digitoday.fi/viihde/2010/09/08/digita-alkaa-kampittaa-plustvta/201012424/66?rss=6
 

Hensu

Valvoja
Sijainti
Lappeenranta
Laitteisto
Vu+ Duo2 kaapelissa OpenATV
Sinun tulee rekisteröityä nähdäksesi muutakin kuin ensimmäisen viestin sisältö.
 

tappari

Huoltovalikon jäsen
Sijainti
Vantaa
Laitteisto
Antenniverkko:
Duo 4K SE
Duo2
Uno 4K SE
Ultimo 4K
Sinun tulee rekisteröityä nähdäksesi muutakin kuin ensimmäisen viestin sisältö.
 
Takaisin
Ylös