Laite-esittely Bluetooth kuulokeadapteri

  • Viestiketjun aloittaja Mixu
  • Aloituspäivämäärä
Sivustoa
		sponsoroi SatShop.fi

Mixu

Valvoja
Sijainti
Turku
Käyn kuntosalilla, maksan Spotify Premiumista ja minulla on isohko kosketusnäyttöpuhelin. Siinäpä pulmainen yhdistelmä, jonka suurin osa ihmisistä ratkaisee köyttämällä tuon ison puhelimen hauikseensa kiinni kun se vyöllä roikkuessa on liian iso ja on jatkuvasti edessä. Mielestäni se on hölmön näköistä ja varmasti epämukavaa.

s640x480


Hetken aikaa itselläni oli käytössä halpa mini MP3 soitin johon sitten piti latailla motivoivaa rokkia ja niinhän siinä kävi, että ei niitä uusia kappaleita tullut hankittua ja samat luritukset soi korvissa jonka jälkeen se motivaatio lähinnä pieneni musiikin vaikutuksesta. Soitin hajosi ja olin jo hankkimassa korvaavaa tilalle, kunnes välähti. Kun kerran maksan tuosta Spotifystä, niin pitäähän siitä ottaa kaikki irti.

Puhelin kun ei vaan taivu mihinkään kätevästi niin aloin katsella Bluetooth sovittimia. Tarjolla on sankakuulokkeitakin joissa on stereo bluetooth vastaanotin sisäänrakennettuna. Halusin kuitenkin itse valita kuulokkeeni ja aloin etsimään sovittimia joissa on 3,5mm liitin.

Niitähän löytyy ihan mukavasti. Päädyin kuitenkin Jabra Street2 malliin. Se on sopivan pieni. Hienon ja kestävän näköinen, sekä siinä on mikrofoni puheluita varten. Vaikka kuntosalilla käynti onkin yleensä mahtava pakohetki puheluista ja viesteistä ja niitä välttelen silloin. Voisihan sitä silti käyttää muualla.

STREET2_Product_1.jpg


Jabra on roiskevesisuojattu joka tietysti hikoillessa on ihan hyvä juttu. Sille luvataan 8h kuuntelu/puheaikaa sekä 240h stand by aikaa. En nyt ihan ymmärrä, kuka jättäisi tämän stand by tilaan, eikä vain sammuttaisi sitä. Jabran sivuilla mainostetaan kaikenmoisista virtual surroundeista ja power basseista ja ikävästi tuo bassopää onkin vähän ylikorostunutta, mutta hetkisen kuuntelun jälkeen, kuuntelupaikan huomioonottaen se oikeastaan jopa sopii tilanteeseen.

Jabra Street2

Spotifyn ohjaus toimii hyvin (Puhelin: LG Nexus4) ja merkkivalo joka on tuossa Jabra tekstissä on mainio. Ladatessa punainen, ladattuna vihreä ja muuten vilkuttaa sinisenä kun sammuttelee ja käynnistää.

Ainoa suuri valituksen aihe on tuo mini USB liitin. Ei sellaisia ole missään enää käytetty pitkään aikaan. Miksi se ei ole micro? Se on puhelintenkin standardi nykyään, lukuunottamatta sitä yhtä omituista valmistajaa. Nyt täytyy sitten erikseen pitää tälle laturia jossain ja muistaa tuoda se siihen eikä hätäpäissään ladata vaikka autossa. Se oli itselleni yllätys, en tarpeeksi tarkkaan tutkinut sitä, vaan nopeasti vilkaisin ja luulin sen olevan micro ostohetkellä.

Mukana tulee kaulalenkki ja vyöklipsi. Kokeilin lenkkiä aluksi, mutta menee jatkossa vyölle. Liian täydellistä olisi ollut jos tämä olisi jaksanut tuupata Bluetoothin kaapista asti saliin. Ei ihan ilman pätkimisiä toiminut. Silti kun puhelimen jätti keskeiselle paikalle, niin tuplasti yli luvatun 10m se kantoi hyvin. Yhtään katvealuetta ei jäänyt.

Mukana tulevat nappikuulokkeet, kuten yleensä, olivat korkeintaan kohtalaiset. Erityismaininnan saavat silti nekin siitä, että nappien mukana tuli kolmet eri korvasovitteet. Hyvin erikoista tuollaiselle kaupanpäälisherkulle.

Verkkokaupan hinta valkoiselle 46,90€

Musta on muutaman euron kalliimpi.

Mixu
 

lakritsa

Huoltovalikon jäsen
Sinun tulee rekisteröityä nähdäksesi muutakin kuin ensimmäisen viestin sisältö.
 

kers

Huoltovalikon jäsen
Sinun tulee rekisteröityä nähdäksesi muutakin kuin ensimmäisen viestin sisältö.
 
Takaisin
Ylös